Presedintii

Lista presedintilor Romaniei

Alexandru Ioan Cuza

 

(n. 20 mar 1820 – d. 15 mai 1873) 24 ianuarie 1859 11 februarie 1866 Domnitorul Principatelor Române Unite / Domnitorul României (începând cu ianuarie 1862)

 

Locotenență Domnească

11 februarie 1866 10 mai 1866 Lascăr Catargiu

 

Nicolae Golescu

 

Nicolae Haralambie

 

Carol I de Hohenzollern-Sigmaringen

 

(n. 10 apr 1839 – d. 27 sept 1914) 10 mai 1866 10 mai 1881 Domnitorul României

 

10 mai 1881 27 septembrie 1914 Regele României

 

Ferdinand I de Hohenzollern-Sigmaringen

 

(n. 24 aug 1865 – d. 20 iul 1927) 27 septembrie 1914 20 iulie 1927 Regele României

 

Mihai I de Hohenzollern-Sigmaringen (sub conducerea Regenței) (minor)

 

(n. 25 octombrie 1921)

 

20 iulie 1927 9 octombrie 1929 Prințul Nicolae,

 

Patriarhul Miron Cristea,

 

Gheorghe Buzdugan, Președintele Înaltei Curți de Casație și Justiție

 

9 octombrie 1929 8 iunie 1930 Prințul Nicolae,

 

Patriarhul Miron Cristea,

 

Constantin Sărățeanu, Președintele Înaltei Curți de Casație și Justiție

 

Carol al II-lea de Hohenzollern-Sigmaringen

 

(n. 15 oct 1893 – d. 4 apr 1953) 8 iunie 1930 6 septembrie 1940 Regele României

 

Mihai I de Hohenzollern-Sigmaringen

 

(n. 25 octombrie 1921) 6 septembrie 1940 30 decembrie 1947 Regele României

 

Constantin Ion Parhon

 

(n. 15 oct 1874 – d. 9 aug 1969) 30 decembrie 1947 13 aprilie 1948 Președintele Prezidiului Provizoriu al Marii Adunări Naționale

 

13 aprilie 1948 12 iunie 1952 Președintele Prezidiului Marii Adunări Naționale

 

Petru Groza

 

(n. 7 dec 1884 — d. 7 ian 1958) 12 iunie 1952 7 ianuarie 1958 Președintele Prezidiului Marii Adunări Naționale

 

Ion Gheorghe Maurer

 

(n. 23 sep 1902 – d. 8 feb 2000) 11 ianuarie 1958 21 martie 1961 Președintele Prezidiului Marii Adunări Naționale

 

Gheorghe Gheorghiu-Dej

 

(n. 8 noi 1901 – d. 19 mar 1965) 21 martie 1961 19 martie 1965 Președintele Consiliului de Stat

 

Chivu Stoica

 

(n. 8 aug 1908 – d. 16 feb 1975) 24 martie 1965 9 decembrie 1967 Președintele Consiliului de Stat

 

Nicolae Ceaușescu

 

(n. 26 ian 1918 – d. 25 dec 1989) 9 decembrie 1967 22 decembrie 1989 Președintele Consiliului de Stat

 

28 martie 1974 22 decembrie 1989 Președintele Republicii Socialiste România

 

Ion Iliescu

 

(n. 3 martie 1930) 22 decembrie 1989 20 mai 1990 Președintele Provizoriu al României

 

20 mai 1990 11 octombrie 1992 Președintele României

 

11 octombrie 1992 17 noiembrie 1996 Președintele României

 

Emil Constantinescu

 

(n. 19 noiembrie 1939) 17 noiembrie 1996 10 decembrie 2000 Președintele României

 

Ion Iliescu

 

(n. 3 martie 1930) 10 decembrie 2000 20 decembrie 2004 Președintele României

 

Traian Băsescu

 

(n. 4 noiembrie 1951) 21 decembrie 2004 20 aprilie 2007 Președintele României

 

Nicolae Văcăroiu

 

(n. 5 decembrie 1943) 20 aprilie 2007 23 mai 2007 Președinte interimar,

 

pe perioada suspendării

 

Președintelui Traian Băsescu

 

Traian Băsescu

 

(n. 4 noiembrie 1951) 23 mai 2007 21 decembrie 2009 Președintele României

 

Reconfirmat în funcție în urma

 

Referendumului din 19 mai 2007

 

21 decembrie 2009 prezent Președintele României

 

Reales în funcție

 

 

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile necesare sunt marcate *