Chivu Stoica

Chivu Stoica (nas. 8 august 1908 la Smeeni, județul Buzău – dec.16 februarie 1975) a fost un comunist român, prim-ministru al României în perioada 1955-1961, Președinte al Consiliului de Stat al Republicii Socialiste România în perioada 24 martie 1965 – 9 decembrie 1967; a fost înlocuit în această funcție de către Nicolae Ceaușescu.

În anul 1931 a devenit membru al Partidului Comunist din România. În timpul războiului civil din Spania, a fost membru în Brigada Internațională

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile necesare sunt marcate *